Turnaj 22. 2. 2024

22.02.2024

     Ve čtvrtek 22.02.2024 sportovní centrum Dubina opět ožilo dětmi ze základních škol Ostrava - Jih při dalším setkání s "Jižním míčkem", turnajem v mini házené školní ligy pro 3-4 třídy. Tentokrát bylo celkem 13 družstev z 9 škol. Pro děti bylo nachystáno hned na začátku velké překvapení v podobě hráčů a hráček ze všech nejvyšších soutěží v házené z celé Moravy. Pozvání přijali a přišli se o své házenkářské umění podělit:

- Mathias Choleva Frýdek - Místek

- Sheilla Hiraldo DHC Sokol Poruba

- Marina Shalimova DHC Sokol Poruba

- Aneta Kavalová DHC Sokol Poruba

- Tereza Dorotíková DHC Sokol Poruba

- Patrik Bartoš Frýdek - Místek

- Marcela Ličmanová Zlín

- Zdenek Urban Polanka

- Jan Gengela Ostrava

- David Pavlišinec Ostrava

- František Kaluža Polanka

- Petra Přikrylová Karviná

- Karolína Vaňková Karviná

Tyto jmenované hráče, někteří se zkušenostmi z repre, si děti jednotlivých družstev nalosovali jako své trenéry pro celé sportovní dopoledne. Hlavní program dopoledne, turnaj v mini házené, probíhal na třech hřištích a družstva byla rozdělena do dvou základních skupin. Po odehrání základních skupin družstva sehrála utkání o konečné umístění klíčem 6 z 6, 5 z 5.... 1 z 1. Jelikož hlavní organizátor chtěl využít hráče a hráčky z bohatými zkušenostmi, tak aby dětem co nejvíce předali, vymyslel dalších 7 stanovišť kde se tito hráči věnovali dětem a učili je házenkářským dovednostem. Na závěr k veliké radosti všech družstev a dětí, organizátor z 13 hráčů a hráček vytvořil 3 družstva a ty postupně vyzvaly všechny školní týmy k bojům o výsledek v mini házené. Aby to naše hvězdy házenkářského nebe neměly tak jednoduché tak se proti nim postavilo komplet celé školní družstvo ze všemi svými hráči, aby nikomu z malých začínajících dětí nebylo líto, že hrají proti nim málo nebo musí počkat na střídání. Byly vidět v podání házenkářských hvězd parádičky, které děti bavily. Pak už přišlo samotné vyhodnocení celého turnaje, ale hlavně každý hráč si vybral ze svého družstva dvě děti, které jej nejvíce zaujaly a ty ocenil. Toto byl nejobtížnější úkol, neboť děti byly všechny snaživé a bojovné, takže si zasloužily ocenění úplně všechny. Závěrečné focení jen podtrhlo nádherný dojem z celého dopoledne a házenkářské hvězdy měly ještě dlouho co dělat, aby splnily přání malých hráčů se s nimi vyfotit a dostaly jejich podpis.

A co učitelé a učitelky, které s danými družstvy jednotlivých škol přišli? Děti jim převzaly hvězdy házenkářského nebe. Tak ti se taky nenudili! Hlavní organizátor "Jižního míčku" jim připravil taky překvapení, a to v podobě zorganizovaného semináře "Psychologie sportu" s lektorkou Mgr. et. Mgr Terezou Simperovou. Tohoto setkání, semináře, využili i naší milí hosté, zástupce radnice Ostrava - Jih referent pro sport z odboru sportu a školství Ing. Romana Filipová a zástupce házené krajský manager Moravskoslezského kraje Petra Zeleňáková. Lektorka velice zkušeně po představení a úvodu strhla všechny do dění a otevřené diskuze a byl viděn zájem o téma. Takže vymezený čas, který byl určen pro tento seminář, utekl velice rychle a ještě byl navýšen. Byla to první akce tohoto druhu a hlavní organizátor ve spolupráci s paní lektorkou již pracují na další podobě seminářů s využitím poznatků z dnešního dopoledne.

Závěrem je třeba říct a zdůraznit, že není podstatné, kdo nebo které školní družstvo v turnaji vyhrálo, kdo byl na 5.místě nebo kdo byl dnes poslední, ale To jaké dojmy, zážitky a zkušenosti si děti z dnešního dopoledne odnesly v sobě. Dle červených tváří, úsměvů lze soudit, že velké. A o To tady dneska šlo především.